VANA-EGIPTUSE KUNST
Vana-egiptuse ajalugu on periodiseeritud vaaraode dünastiate järgi, mida on loendatud 30:- 3.-6. dün. valitsesid VANA RIIKI (u. 2778-2263 e.Kr.)
- 11.-13. dün. moodustavad KESKMISE RIIGI (u. 2040-1730 e.Kr.), peale rändrahva ajutist võimu saabus Egiptuse uue õitsengu ja suurima sõjalise võimsuse aeg.
- UUS RIIK, 18.-20. dün. (u. 1562-1085 e.Kr.)
- järgnes HILINE RIIK, 21.-30. dün. (1085-332 e.Kr.)
- Vana-Egiptuse kunstis on tehtud väga palju portreeskulptuure ja maale
- Portreeskulptuurid on tavaliselt väga tugevatest kivimitest, mida oli raske töödelda – seetõttu on näojooni üldistatud
- Kujud on küllaltki suured, tavaliselt elusuuruses
- Egiptuse skulptuuridel ja maalidel on kujutatud tavaliselt vaaraosid ja ülikuid
- Neid on püütud edasi anda võimalikult suursuguste ja tähtsatena
- Ülikuid kujutati kas pidulikult tardunud poosis seisvatena või rahulikult istuvatena
- Omapäraseks kujutusvõtteks Vana-Egiptuse seinamaalidel ja reljeefidel on nn egiptuse poos
- Egiptuse poos – inimesi on kujutatud korraga kahest vaatest; otse ja külgvaatest: rinnaosa ja üks silm on pööratud vaataja poole, ülejäänud keha on profiilis

Egiptuse poos.
Egiptuse kunsti õitseaeg oli 2700-1000 a. e.Kr.
ELU PÄRAST SURMA
Keha tuleks säilitada, et hingel oleks, kuhu tagasi pöörduda - surnute kultus.
Nad uskusid hingede rändamisse ning selleks et surnu hingel oleks kuhugi tagasi tulla, surnukeha balsameeriti, muudeti muumiaks ja asetati hauakambrisse. Nad uskusid et jumalate hinged elavad templites. Iga templi südames asus jumala kuju, mida võisid vaatamas käia vaid vaarao ja ülempreester. Naised pidid jumalaid lõbustama. Ülempreester viis kolm korda päevas pühakotta sööki ja jooki.
Valitses polüteistlik religioon.
BALSAMEERIMINE - menetlus surnukeha kaitseks roiskumise vastu. Koolnu immutatakse roiskumisvastaste ehk antiseptiliste vahenditega, mis nõuab surnu kudede kuivamist ning sellest moonutub keha ilme. Säilivad vaid kuivas kohas. Balsameerimine kestis umbes 70 päeva, eemaldati sisikond ja aju.
Balsameerimine
Muistses Egiptuses võis surnukeha palsameerimise viis sõltuda perekonna ühiskondlikust seisundist. Jõukas pere võis ilmselt valida järgmise protseduuri: aju eemaldati metallinstrumendi abil ninasõõrmete kaudu. Seejärel töödeldi kolpa vastavate rohtudega. Järgnevalt võeti välja kõik siseorganid peale südame ja neerude. Kõhukoopasse sisse pääsemiseks tuli kõht lahti lõigata, mida peeti aga patuks. Palsameerijad valisid
olukorra lahendamiseks lõikaja, kes pidi kõhu lahti lõikama ja peale seda kiiresti linnast lahkuma, sest seda pattu karistati needmise ja kivirahega. Pärast kõhuõõne tühjendamist pesti see hoolikalt.
Vana-Egiptuse arhitektuur
Arhitektuuris on märksõnadeks püramiidid, mastabad ja templid. Esimesed ja teised on haudehitised ning arvatakse, et üks on teisest välja kasvanud: kuna vaarao matmispaik pidi olema mõistetavatel põhjustel suurejoonelisem, siis hakati asetama mastaabasid üksteise peale. Püüramiididest suurimad Gizas - Cheopsi, Chepereni ja Mykerinose - on kõik ehitatud Vana riigi ajal, hilisemad on pisemad.
Templeid ehitati jumalatele, selle moodustasid sissekäik, sammashoov, kuhu ka rahvas pääses, ning tagumised kinnised ruumid, kus vaid preestrid võisid toimetada.
Kui ka Vana riigi ajal olid templites sambad, leidsid nad Keskmise riigi ajal süstemaatilisemat kasutust. Vormilt olid nad proto-dooria siilis, tõenäoliselt saadud nelinurksel sambalt järjest nurki ära lõigates, saavutades nelinurgast kaheksanurga, siis 16-nurga jne. Lisaks proto-dooria sammastele on egiptuse ehituskunstile omased veel lootos-, papüürus- ja palmsambad, mis jäljendasid vastavaid taimi. Nii nagu Vana-Kreekas moodustusid sambad baasist, tüvesest ja kapiteelist.
Uue riigi ajal - tänu poliitilisele võimsusele ja tihematele kultuurisidemetele - võeti Ees-Aasiast ja Kreetalt üle uusi elemente.
Üldmulje templitest on monotoonne, erksust lisavad vaid templi seinu ja sambaid katvad reljeefid ja hieroglüüfid.
Ainukeseks insenerilahenduseks olid sammas ja tala.
Vana-Egiptuse kujutav kunst
Kujutava kunstist esinesid skulptuur ning reljeefi- ja maalikunst. Kuna viimased kaks olid väga lähedased - reljeefid olid väga madalad ning värvilised ning allusid koos maaliga samadele stiiliseadustele - käsitletakse neid koos pinnakunstina.
Pinnakunst oli väga selge ja ülevaatlik ning eksisteeris koos kirjaga. Valitsejaid kujutati kõige suurematena, seejärel ametnikke, väikseimaina aga lihtrahvast. Kuningad ja ametnikud olid alati egiptuse poosis: pea, käed, alakeha ja jalad külgvaates, õlad eestvaates.
Skulptuuris kujutati samuti enamasti valitsejaid ja pooside valik on piiratud: pea sirgelt püsti, istuval figuuril jalad üksteise kõrval, käed põlvedel, vahel üks rinnal; püsti seisval figuuril vasak jalg pisut ees, käed ripuvad alla, vahel hoidis üks keppi.
Skulptuuride valmistamise kunsti peeti väga oluliseks, sest muumia hävimise korral pidi just portreeskulptuur täitma hinge jaoks keha aset. Seepärast püüdsid kõik, kel vähegi võimalust, endast skulptuuri maha jätta. Skulptuure raiuti kivist, kuid on teada ka puitskulptuure, mis olid jõukohasemad vaesemale rahvakihile.
Teise kategooria moodustavad teeniate kujud, mida ülikuile hauda kaasa pandi. Nemad olid kujutatud märksa vabamas olekus, kuigi mõningane kangus on ka neile omane.
Seoses vaaraode ainuvõimu suurenemisega hakati neid matma astmikpüramiididesse.
Vaarao Džoseri astmikpüramiidi kompleks Sakkaras, u. 2600 a. e.Kr.

CHEOPSI PÜRAMIID:
- küljed põhjailmakaarte suunas
- südamik kollakast lubjakivist, väliskiht valgest lubjakivist
- sisemuses ruumide seinad punasegraniidi plokkidest
- püramiidi ehitamiseks kulus kuni 2 300 000 keskmiselt 2,5t kaaluvat kiviplokki (suurimad 15t)
Suurim ja vanim püramiididest on Cheopsi e. Suur püramiid, mille kõik neli külge keskmiselt 230 m pikkused, algselt 146,6 m kõrge - praegu 9 m madalam (137,5 m kõrge).

Koosneb: sissepääs, allaviiv koridor, matusekamber, teeninduskoridor, ülesviiv koridor, kuninganna ruum, ventilatsioonikäik, suur galerii, vaarao matusekamber, reljeefidega kamber.
SFINKS
Sfinks on lõvi keha ja inimese peaga mütoloogiline olend. Kõige enam on tuntud Vana-Egiptuse ja Vana-Kreeka sfinksid, kuid samalaadseid olevusi esines ka mujal Vana-Lähis-Idas. Sõna sfinks pärineb vanakreeka keelest ja tähendab kägistajat.
Egiptuses asub ta Giza väljal. Ta on 73 m pikk ja 20 m kõrge. Arvatakse, et sfinks valvab püramiide.
(ALLIKAD: http://miksike.ee/documents/main/referaadid/1vana_egiptuse_skulpt.htm, https://et.wikipedia.org/wiki/Kunstiajalugu#Vana-Egiptus, http://miksike.ee/documents/main/referaadid/palsameerimine.htm, minu vihik)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar